Drenica Hackers Crew


 
ForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Tuto rreth Kodimit ne Visual Basic?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 103
Join date : 12/06/2009
Age : 24
Location : n'bOten e GjaLL !!..

Tuto rreth Kodimit ne Visual Basic? Empty
MesazhTitulli: Tuto rreth Kodimit ne Visual Basic?   Tuto rreth Kodimit ne Visual Basic? Icon_minitimeTue Jun 16, 2009 8:37 pm

Tuto rreth Kodimit ne Visual Basic?

--------------------------------------------------------------------------------

Për ndërtimin e një aplikacioni, mbasi ndërtohet paraqitja grafike e tij,
duhet patjetër të shkruajmë kod ne përgjigjeve të eventeve të
kontrollerave apo formës (formave) së përdorur. Eventet do të sqarohen
më poshtë për secilin kontroll. Le të vazhdojmë me shembujt që kemi në
dorë dhe të japim çështjet e rëndësishme të shkrimit të kodit të
programimit.
Tani le të tentojmë të shkruajm kodin për programin e vëllimit të
cilindrit. Eventi në të cilin do të shkruajmë kodin është klikimi mbi
buttonin OK. Pra mbasi të shtypet butoni OK do të aktivizohet kodi që
do të realizojë llogaritjen e vëllimit të cilindrit.

Në design mode (pra jo në kohë e ekzekutimit), bëj dopjoklik mbi
butonin OK dhe shkruani kodin e mëposhtëm në mes të rreshtave
Private Sub OK_Click( ) dhe End Sub
Private*Sub*OK_Click(*)*
r*=*Val(rrezja.Text)*
h*=*Val(lartesia.Text)*
pi*=*22*/*7*
v*=*pi***(r*^*2)***h*
vellimi.Text=*Str$(v)*
End*Sub
Kur ju të ekzekutoni programin (me butonin F5 të tastierës ose me
butonin start në toolbarin standart të mjedisit) ju do të shikoni
ndërfaqjen siç paraqitet më sipër. Në qoftë se ju futni një vlerë
përkatësisht në kutine e tekstit të Rezes dhe të Lartësisë dhe klikoni në
butonin OK, menjëherë do të shfaqet vlera e vëllimit në kutine e tekstit
perkatës.
Do të përpiqem të sqaroj kodin e mësipërm (source code) të programit
tek fillestarët (nëse keni përvojë në Visual Basic, ju mund ta kaloni këtë
pjesë). Le të shjegojmë rreshtat e mësipërm duke përdorur pseudo
kodin si më poshtë Procedurë për klik në butonin OK për të llogaritur vëllimin e cilindrit
Fillimi*i*procedure*
Merr*vlerën*e*r*nga*kutia*e*tekstit*të*rrezes*
Merr*vlerën*e*h*nga*kutia*e*tekstit*të*lartësisë*
Shënin*një*vlerë*konstante*22/7*të*pi*grekut*
Llogarit*vëllimin*duke*përdorur*formulën*
Nxjerr*rezultatin*tek*kutia*e*tekstit*e*vëllimit*
Fundi*i*procedures.
Sintaksa rrezja.Text konsiston në dy pjesë; rrezja është emri (name
property) e kutise se tekstit të rrezes ndërsa Text është përmbajtja
aktuale e ketij text box. Përgjithësisht, sintaksa është:
Objekti.Pronësia (Object.Property).
Në shëmbullin tonë, objektet janë rrezja, lartesia dhe vellimi, secila ka
propertinë text. Objekti dhe properti*të e tij ndahen me një pikë.
Përmbajtja e një text box mund të shfaqet vetëm në formë teksti, ose në
terma të tip të dhënash programimi, si string. Për të konvertuar
përmbajtjen e një tekst (te nje text box*i) në një vlerë numerike duhet të
realizohen veprime matematikore, ju duhet të përdorni funksionin Val.
Së fundmi në mënyrë që të shfaqim rezultatet në një kuti teksti (text
box) de në një tekst, duhet te përdoret funskioni Str$.
Do të mundohem gjithashtu të shpjegoj sintaksën që përcakton nen
proceduren (sub proceduren) Private Sub OK_click. Private Sub kupton
që parametrat, vlerat dhe formulat që janë përdorur në këtë procedurë i
përkasain vetë subprocedurës OK (një object në vete). Ato nuk mund të
përdoren nga subprocedurat e tjera apo modulet. OK_Click përcakton
se çfarë lloji veprimi do t’i përgjigjet subprocedura.Ketu, veprimi është
klikimi me mouse. Natyrisht që ekzistojne shumë lloje veprimesh siç
janë keypress, keyup, keydown, mousemove, mousedown, initialize etj.
Të cilat mund të kemi rastin t’i përdorim në kapitujt e metejshëm.
Për çdo kontroller, disa nga eventet që lidhen me to janë paraitur në
figurën më poshtë.
Ne treguam më sipër se si të shkruajmë kod në një event të caktuar,
konkretisht mbi një command button. Menjëherë pas dopioklikut mbi
buton, aktivizohej ambjenti ku mund të shkruanim kodin e eventit për
klikimin e butonit.
Për të shkrur kod mbi një event të një kontrolleri, mjafton që të
zgjedhuim në ambjentin më sipër objektin në kombon 1 dhe eventin në
kombon 2uhet të përdoret një procedurë e anasjelltë, pra të kthehet një vlerë
numerike në një tekst, duhet te përdoret funskioni Str$.
Do të mundohem gjithashtu të shpjegoj sintaksën që përcakton nen
proceduren (sub proceduren) Private Sub OK_click. Private Sub kupton
që parametrat, vlerat dhe formulat që janë përdorur në këtë procedurë i
përkasain vetë subprocedurës OK (një object në vete). Ato nuk mund të
përdoren nga subprocedurat e tjera apo modulet. OK_Click përcakton
se çfarë lloji veprimi do t’i përgjigjet subprocedura.Ketu, veprimi është
klikimi me mouse. Natyrisht që ekzistojne shumë lloje veprimesh siç
janë keypress, keyup, keydown, mousemove, mousedown, initialize etj.
Të cilat mund të kemi rastin t’i përdorim në kapitujt e metejshëm.
Për çdo kontroller, disa nga eventet që lidhen me to janë paraitur në
figurën më poshtë.
Ne treguam më sipër se si të shkruajmë kod në një event të caktuar,
konkretisht mbi një command button. Menjëherë pas dopioklikut mbi
buton, aktivizohej ambjenti ku mund të shkruanim kodin e eventit për
klikimin e butonit.
Për të shkrur kod mbi një event të një kontrolleri, mjafton që të
zgjedhuim në ambjentin më sipër objektin në kombon 1 dhe eventin në
kombon 2

__________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://dhc-team.albanianforum.net
 
Tuto rreth Kodimit ne Visual Basic?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Drenica Hackers Crew :: Gjuhe Programuese :: Visual Basic-
Kërce tek: